Pri poslovanju se gotovo ne želite ukvarjati še z raznimi računovodskimi opravki, zato je enostavno knjigovodstvo za mnoge podjetnike prava rešitev. Obstajajo sicer pravila o tem, kakšne so zahteve glede knjiženja poslovnih dogodkov, a z enostavnim knjigovodstvom si je vsekakor možno močno poenostaviti poslovanje, če pride ta rešitev v poštev.
Ločimo predvsem enostavno in dvostavno knjigovodstvo, razlika pa je v tem, kolikokrat oziroma v koliko knjig se morajo vpisovati evidence o poslovnih dogodkih v podjetju. Pri enostavnem knjigovodstvu jih knjižimo le enkrat, pri dvostavnem dvakrat. Oboje seveda ima svoje pluse in minuse, se je pa treba vedno ravnati po tem, kar je najboljše za dotično podjetje.
Komu je namenjeno enostavno knjigovodstvo?
V večini primerov se ne moremo povsem svobodno odločati, ali bomo imeli enostavno ali dvostavno knjigovodstvo. O tem odločajo drugi faktorji, ki so vezani na vrsto podjetja, tako da včasih niti nimamo druge izbire, kot da se odločimo za dvostavno knjigovodstvo. Če je za nas primerno enostavno knjigovodstvo, se načeloma lahko odločimo tudi za dvostavno knjigovodstvo, medtem ko obratno ne gre.
Z enostavnim knjigovodstvom poslujejo manjši podjetniki, predvsem samostojni podjetniki. Obstajajo nekateri pogoji, ki nam to dopuščajo. Vezani so na število zaposlenih in na letne prihodke. Enostavno knjigovodstvo je primerno za podjetja, ki imajo do tri zaposlene in do 50.000 evrov letnega dohodka. To dobro pokriva mnoge samostojne podjetnike na začetku svoje poslovne poti.
Enostavno knjigovodstvo s pomočjo računovodskega servisa
Včasih se pri razpravljanju o enostavnem in dvostavnem računovodstvu pojavijo nekateri nesporazumi. Morda to razumemo kot razliko med normiranim in navadnim s.p.-jem, pogosto pa mislimo, da je enostavno knjigovodstvo tisto, ki ga opravljajo samostojni podjetniki, ki ne sodelujejo z računovodskim servisom. A knjigovodstvo s tem nima nobene veze, zato je enostavno knjigovodstvo primerno tudi za tiste, ki koristijo storitve računovodskega servisa.
Pravzaprav je ravno to pogosto najboljša rešitev. Računovodski strokovnjaki bodo znali pomagati pri odločitvi za enostavno oziroma dvostavno knjigovodstvo, nato seveda tudi skrbijo za knjiženje poslovnih dogodkov v ustrezne knjige. To je prava rešitev tudi za manjše samostojne podjetnike, ki se na začetku svoje poslovne poti ne želijo ukvarjati z računovodskimi obveznostmi. Čeprav bi lahko prihranili nekaj evrov, če ne bi imeli računovodstva, je strošek zanemarljiv v primerjavi s tem, kako zelo nas te storitve razbremenijo.
Enostavno knjigovodstvo v praksi
Kako torej izgleda enostavno knjigovodstvo v praksi? Podjetniki, ki sodelujejo z računovodskim servisom, verjetno sploh ne bodo vedeli, ali imajo enostavno ali dvostavno knjigovodstvo. Sami se namreč s tem sploh ne srečujejo, saj za knjiženje poslovnih dogodkov poskrbi računovodstvo, sploh če se podjetnik poslužuje programske opreme, ki omogoča enostaven dostop do vse potrebne dokumentacije.
Na drugi strani imajo s knjigovodstvom seveda več dela računovodski strokovnjaki. Razlika med enostavnim in dvostavnim knjigovodstvom je v tem, kam se vpisujejo poslovni dogodki, zato je treba pri dvostavnem knjigovodstvu podatke knjižiti ločeno po vrsti in po datumu. To je smiselno predvsem pri večjem številu zapisov, medtem ko je enostavno knjigovodstvo seveda najboljša rešitev za manjše podjetnike, ki nimajo velikega obsega poslovanja in ni velike koristi od dvostavnega sistema.