Registracija blagovne znamke ni nujna, je pa zelo priporočljiva za podjetja. Če se odločite za ta postopek, si lahko v prihodnje prihranite marsikatere težave. Zavarujete tisto, kar je bistvenega pomena pri vašem poslovanju – vaša blagovna znamka, ki predstavlja prvi stik z vašimi strankami.
Lahko bo sicer vse potekalo v redu. Mogoče pa boste naleteli na velike težave. Če bo vaša znamka registrirana, se boste lahko iz pravnega vidika zaščitili in zahtevali odškodnino. Sicer pa vam ta pravica ne bo pripadala. Bolj kot je podjetje prepoznavno, večja je možnost, da se bo nekdo želel okoristiti na njegov račun. Po drugi strani pa je treba vedeti, da ni možno regsitrirati vsake znamke. Glede tega se morate prej pozanimati.
Sam postopek registracije
Postopek registracije blagovne znamke izgleda takole. Vse skupaj se ureja na Uradu za intelektualno lastnino. Podjetje mora vložiti zahtevo za registracijo znamke. Ta mora biti popolna; mora vsebovati vse zahtevane elemente. Poleg tega pa mora imeti zraven tudi vse priloge, ki so potrebne. vse to se običajno nanaša na podatke o znamki in o samem podjetju. Vlogo lahko torej oddate sami, lahko pa za to pooblastite pooblaščenca, ki vse to uredi namesto vas.
Ko referent prejme vlogo, preveri, če vsebuje vse obvezne elemente. Nato pa preveri, če je predlagano znamko sploh možno regsitrirati. Če vse štima in če je ta možnost, potem o tem obvesti stranko. Vsi podatki o znamki in o podjetju se objavijo na spletni strani urada. Začne teči 90-dnevni rok,v katerem se lahko kdorkoli pritoži, če je predlagana blagovne znamka preveč podobna ali enaka kateri že obstoječi. Če pritožbe ni, se po 3 mesecih postopek zaključi in znamka je registrirana.
Za celoten postopek je treba sicer plačati tudi pristojbino. Registracija blagovne znamke velja za 10 let, potem pa poteče. Vendar brez skrbi. Možno jo je podaljšati še za naslednjih 10 let in tako dalje.