Zaščita blagovne znamke je priporočljiva za vsako podjetje. Bolj kot je podjetje uspešno in prepoznavno, bolj nujno je, da izvedemo ta postopek. Na tak način se lahko namreč podjetje učinkovito zavaruje pred številnimi morebitnimi zlorabami. Če je blagovna znamka zaščitena, potem lahko v primeru kršitev njenih pravic zahtevate kazen za tistega, ki jih je kršil. Čim je neko podjetje uspešno, se namreč marsikdo skuša okoristiti na njegov račun
Kaj pa sam postopek zaščite blagovne znamke?
Celoten postopek se vodi prek Urada za zaščito intelektualne lastnine. Na njihov naslov je treba poslati vlogo z izpolnjenimi vsemi potrebnimi rubrikami. Priložiti pa je treba tudi priloge, če je to potrebno. Pri tem morate priložiti podatke o sami znamki, izdelkih / storitvah ter o podjetju.
Lahko se odločite za samostojno vodenje postopka ali pa najamete pooblaščenca, ki to opravi namesto vas. Tako se lahko izognete marsikaterim nepravilnostim.
Ko svetovalec prejme vašo vlogo, najprej preveri, če je ta pravilno izpolnjena. Preveeri, če vsebuje vse potrebne podatke. Če ne, potem boste prejeli poziv k dopolnitvi in dokler vloge ne boste dopolnili, bo postopek obstal.
Ko je vloga popolna, bo šlo najprej za preverbo, če je navedeno znamko sploh možno registrirati. Če ja, potem bodo podatki o vaši blagovni znamki objavljeni na spletnih straneh Urada. Začel bo teči 90 dnevni rok. V tem obdobju je vaša predlagana znamka na vpogled zainteresirani javnosti. Ta lahko poda pritožbo, če gre za znamko, ki je v določenih elementih preveč podobna obstoječim.
Ko rok preteče in če ni bila podana nobena (utemeljena) prijava, potem se postopek počasi zaključi in vaša znamka je že skoraj registirana. Za sam postopek morate plačati pristojbino v višini sto evrov. Po preteku 10 let morate znamko ponovno zavarovati.
Vedeti je treba, da je zgoraj opisan postopek samo za območje Slovenije. Če želite znamko registrirati tudi v drugih državah, se morate pri vsaki posebej pozanimati, kakšni so pogoji in postopek.